Téma Fotoprojektu 52/2023 – KDYŽ SE ŘEKNE SÝR (3/52)

Pomysleli byste si, že existuje Mezinárodní den milovníků sýrů? No fakt že jo! Slaví se 20. ledna, tedy zítra. No a tak jistě chápete, že když jsme takovou skutečnost zjistili, nemohli jsme tento svátek nechat bez povšimnutí. A jako milovníci historie a zajímavostí vám samozřejmě naservírujeme pár zajímavostí z historie sýrů, která je stejně extravagantní a plná chutí jako sýr sám.

Nejstarší známé záznamy o sýru pocházejí z doby kolem roku 8000 př. n. l. Tehdy byly na Blízkém východě poprvé domestikovány ovce. Sýr byl pravděpodobně poprvé vyroben náhodou, když bylo mléko uloženo ve zvířecích žaludcích a syřidlo (enzym obsažený ve sliznici žaludku) způsobilo, že se mléko srazilo.

První sýry se údajně velmi lišily od těch, které známe dnes. Byly kyselé a křehké a nepříliš chutné. Postupem času se však sýraři naučili proces fermentace řídit a vyrábět chutnější a konzistentnější sýry. Mezi proslavené výrobce a inovátory patřili hlavně mniši.

Francouzi již od roku 1070 vyrábějí Roquefort, Švýcaři od roku 1267 Emmental, Angličané mají od roku 1500 svůj Cheddar, Italové roku 1579 vyrobili Parmigiano (parmazán), od roku 1697 je datována produkce holandské Goudy a roku 1791 byl vyroben francouzský Camembert.

A možná vás také někdy napadlo, jak se vůbec přišlo na to, že sýry s plísní jsou nejen jedlé, ale pro mnohé úplnou lahůdkou. Tak vězte, že je to díky odvaze francouzských pastevců, kteří se nebáli ochutnat sýr, který zapomněli v ošatkách a když zrající sýr našli, byl už úplně prorostlý bílou plísní. K jejich velkému překvapení byla chuť velmi dobrá. A tak vznikl Brie, Coulommiers a další…

Ale už dost o sýrech, neboť se mi nezadržitelně sbíhají sliny a lednice zeje prázdnotou! A to nemluvím o tom, že tu mám před sebou portfolio naší nové instruktorky Květky, která je odbornicí na jídlo vzatá. 🙂 A pokud se budete chtít přiučit jejímu umění, máte jedinečnou příležitost přihlásit se do online fotografického kurzu – letošní novinky – FOTOGRAFUJEME JÍDLO A ZÁTIŠÍ, který začíná 7.4..

A POZOR – ještě do 31.1. můžete kurz koupit za nižší cenu, od února dojde po deseti letech k úpravě cen kurzů. Ano, milí přátelé, deset let jsme pro vás drželi stále stejné ceny, ale jistě chápete, že vzhledem k situaci už to není možné. Ale nebojte, fotografické nadšení, profesionální přístup a skvělá atmosféra v kurzech zůstává samozřejmostí, investic do našich kurzů nebudete litovat! A tak pokud letos zvažujete absolvovat nějaký z našich online fotografických kurzů, doporučujeme se předzásobit do konce ledna. Těšíme se na setkání v našich kurzech!

KDYŽ SE ŘEKNE SÝR

3/52

(c) Milan Konečný

Termín nahrání fotek nejpozději do neděle 29.1. 2023


Praktické informace pro nové účastníky

 1. AKTUÁLNÍ FOTOVÝZVA
  V tomto fotoprojektu jde o fotografickou výzvu – fotografie tedy musí být AKTUÁLNĚ NAFOCENÁ AŽ PO vyhlášení tématu. Archiv neplatí, buďte k ostatním fér!
 2. KAM NAHRÁT FOTOGRAFIE
  Fotografie se nahrávají přímo (ne jako link) na Stenu/Zeď/Wall do Facebookové skupiny Fotoprojekt 52 | PPSOP.cz*
 3. TERMÍN NAHRÁNÍ FOTEK
  Ze všech fotek v daném týdnu vytváříme v pondělí album, proto termín pro odevzdání fotek je do neděle následujícího týdne. Pokud si v albumu svou fotku nenajdete, není to žádný záměr, v množství fotek ji můžeme prostě jen omylem přehlédnout, občas na Facebook neukazuje všechny fotky, případně jste ji možná vložili po termínu – ve všech případech si ji, prosíme, doplňte do albumu sami.
 4. JEDNA FOTOGRAFIE
  Téma se vyhlašuje vždy ve čtvrtek, případně v pátek. Nahrává se pouze JEDNA fotografie, kterou jste v daný týden na vyhlášené téma nafotili. Pokud chcete ukázat více fotek, vložte je do komentáře k vaší fotografii.
 5. ČÍSLO A NÁZEV TÉMATU
  Pište, prosíme, k fotografii číslo týdne a název tématu. Pokud si najdete čas, bude skvělé, když napíšete i nějaké detaily – technické nastavení, okolnosti, za kterých byla fotka nafocená a podobně.

*Věnujte, prosíme, pozornost pravidlům přijetí do skupiny a pravidlům členství. Děkujeme.

#ppsopcz #fotokurzyonline #fotoprojekt52 #p52

Pro každodenní inspiraci se přidejte do naší fotokomunity!

FOTOKLUBOVNA.cz

FOTOPROJEKT 52

Předchozí témata Fotoprojektu 52

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top