Téma Fotoprojektu 52/2023 – BOČNÍ SVĚTLO (36/52)

Děkujeme za švestičky ze zahrádky, spravedlivě jsme si je podělili. Nyní už spěcháme za katedru, abychom přivítali studenty zářijových kurzů. Mimochodem – ještě pořád můžete využít SLEVU 20 % a přidat se k nám.

A když už nadešel čas vrátit se do školních lavic, dáme si tentokrát téma, které není fotograficky úplně jednoduché, které v sobě nese jednu z nejtěžších fotografických disciplín a to je práce se světlem. Existuje mnoho různých způsobů, jak využít světlo ve fotografii, a jedním z nejoblíbenějších a efektivních je boční světlo.

Boční světlo, jak název napovídá, je typ osvětlení, při kterém světelný zdroj osvětluje objekt z boku. Toto osvětlení vytváří ostré kontrasty a zdůrazňuje textury, tvary, objem a hloubku objektu. Proto velmi dobře funguje například při focení detailů.

Při použití bočního světla je důležité vzít v úvahu několik technických aspektů:

  1. Úhel světla: Úhel, pod kterým světlo dopadá na objekt, ovlivňuje intenzitu a směr stínů. Nízký úhel může vytvořit dlouhé stíny, zatímco vysoký úhel produkuje měkké stíny.
  2. Intenzita světla: Jak silné je světlo, ovlivňuje kontrast mezi světlem a stínem. Silné světlo vytváří ostré kontrasty, zatímco slabé světlo produkuje měkké přechody mezi světlem a stínem.
  3. Pozice světla: Umístění světelného zdroje může vytvářet různé efekty. Světlo umístěné blízko objektu může vytvářet silné stíny, zatímco světlo umístěné dál může produkovat měkčí stíny.

Pro dosažení úspěšných výsledků je dobré se všemi těmito aspekty experimentovat, zkoušet různé úhly, měnit intenzitu i pozici světla. Boční světlo může být klíčem k vytvoření poutavých a emotivních fotografií. Těšíme se na ně!


BOČNÍ SVĚTLO

36/52

(c) Patrik Banas

Termín nahrání fotek nejpozději do neděle 17.9. 2023


Nenechte si ujít slevu 20 % na tyto naše ONLINE fotokurzy:

 kód: SKOLA20, akce platí do 8.9.2023.

#ppsopcz #fotokurzyonline #fotoprojekt52 #p52

Pro každodenní inspiraci se přidejte do naší fotokomunity!

FOTOKLUBOVNA.cz

FOTOPROJEKT 52

Předchozí témata Fotoprojektu 52

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top