Tento týden nás v kalendáři zaujal den 20.7., kdy se slaví Mezinárodní den šachu. Podle údajů FIDE (Mezinárodní šachová federace) hraje pravidelně šachy 605 milionů lidí a alespoň jednu partii v životě sehrálo 70 % dospělé populace! Patříte i vy mezi těch 70 %?
Šachy mají své kořeny v Indii, kde se v 6. století hrála hra zvaná „čaturanga“. Tato hra byla předchůdcem moderních šachů a postupně se šířila přes Persii do Evropy. V Persii byla hra známá jako „šatrandž“ a získala svou současnou podobu v Evropě během středověku.
Samotná pravidla šachů prošla během staletí mnoha změnami. Například v 15. století byla upravena pravidla pohybu pro královnu a střelce, což výrazně zvýšilo dynamiku hry. Pravidla se ustálila až v 19. století, kdy se šachy staly mezinárodně uznávanou sportovní disciplínou.
A zkuste si tipnou, jak dlouho trvala nejdelší zaznamenaná šachová partie v historii… Představte si, že neskutečných 269 tahů. Byla to šachová partie mezi Ivanem Nikolićem a Goranem Arsovićem v roce 1989. A kdo vyhrál po tak dlouhém souboji? Oba! Hra totiž skončila remízou.
Tak konec povídání, rozkládáme šachovnici a vzhůru do focení!
(c) Jiří Grulich
Termín nahrání fotek nejpozději do neděle 28.7. 2024
Ilustrační fotky jsme vybrali od účastníka projektu Jirky Grulicha, který je zřejmě šachista, neboť na jeho fotkách ve fotoprojektu se šachové figurky již mnohokrát objevily…
Pro každodenní inspiraci se přidejte do naší fotokomunity!