Barevný týden / Farebný týždeň: ORANŽOVÁ

“BAREVNÝ TÝDEN / FAREBNÝ TÝŽDEŇ” v PPSOP.cz!
27.9. – 2.10. 2020
Den druhý: ORANŽOVÁ!

Oranžová je samozřejmě teplou barvou a nemělo by to být jinak, protože její “rodiče” jsou červená a žlutá, barvy které jsou rovněž považovány za teplé. Oranžová je také známá jako okázalá, hlasitá a trochu i drzá, ale na rozdíl od červené, oranžovou nebereme až tak vážně. Považuje se totiž za příliš hravou, nedospělou na to, aby dokázala být vůdčí. Oranžová je symbolem ohně. Primitivní člověk dokázal udělat věci, které by byly bez oranžového ohně nemyslitelné. A není nic fotografovanější než oranžový západ slunce.
Pokud milujete oranžovou barvu, tak jste bezesporu svobodná duše. Nesnášíte pocit, když jste k něčemu připoutáni a když slyšíte slovo lano, tak zažíváte mírný syndrom “Bojuj nebo uteč”. Vaši přátelé vás popisují jako samotáře, milého, dobrosrdečného a někoho kdo si z vás střílí a má rád kanadské žertíky. Jste takový párty motýl hrající všemi barvami. Zábava se vám nikdy neomrzí!
Vždy si plánujete vše dopředu a kvůli vašemu silně organizovanému a energetickému duchu, máte rozpracovaných nejméně šest projektů současně. 
A myslím, že je správný čas, abychom si vyjasnili některé mýty a nepřesnosti ohledně původu slova oranžový / pomeranč (v angličtině totéž slovo orange – ponz. překladatele). Je to vlastně taková obdoba diskuse či dříve bylo vejce nebo slepice. S jistotou můžeme jen říci, že slovo oranžový přišlo ze španělského slova “naranja” a to přišlo ze sanskrtu (nārañga). A hádejte, co nārañga znamená? Pokud jste tipovali “pomerančovník”, tak buď pěstujete na zahradě pomeranče, nebo je pěstuje váš soused. 
A ještě trochu čísel ohledně pomerančů. Poslední odhad tvrdí, že v USA se urodí asi 25 miliard pomerančů za rok – přepočteno na aktuální počet obyvatel to představuje asi 83 pomerančů na osobu na jeden rok. Pokud máte rádi pomerančový džus, tak buďte vděční, že ne všichni jsou jeho fanoušci. Proč? Nuže, podívejme se na čísla. Kolik pomerančů je potřebných na to, abyste si odšťavnili asi 25dcl džusu? Asi 4, možná 5 středně velkých pomerančů. Řekněme 5, ať se nám to dobře počítá. Takže na základě výše uvedených čísel nám vychází, že z 83 pomerančů, které vám byly přiděleny na rok, vám vystačí pouze na šestnáct 25dcl sklenic pomerančového džusu, což představuje zhruba jen jednu sklenici každý třetí týden! Je také zajímavé, že pro slovo orange není v angličtině slovo, které se s ním rýmuje. 
Určitým způsobem je možné se na oranžovou dívat jako na zředěnou červenou. Je to barva vystupující do popředí; její použití ve stavebnictví nebo na výstražné dopravní kužely ukazuje její schopnost upoutávat naši pozornost. Komplementární (doplňkovou) barvou k oranžové je modrá.
– Bryan Peterson, z kurzu Naučte se používat barvu kreativně.
Ještě mnohem víc o barvách (nejen oranžové) a o tom jak pracovat s barvou, kompozicí a expozicí, aby vaše snímky zářily barvami v našem ONLINE fotokurzu:

začínáme v pátek 2.10.!
TENTO KURZ PRÁVĚ TEĎ SPECIÁLNÍ PATRIKA SLEVA 10%!
Slevový kód: BARVA10
#ppsopcz #fotokurzyonline #barvakreativne #barevnytyden #barevnytydenppsop #colorweek #farebnytyzden #farebnytyzdenppsop #tydenplnybarev #tyzdenplnyfarieb
(c) Bryan Peterson

from Blogger http://blog.ppsop.cz/2020/09/colorweek-oranzova.html

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to top