Téma Fotoprojektu 52/2024 – VODOVODNÍ KOHOUTEK (12/52)

Doufáme, že vám zatím neteče do bot, že máte nápadů plnou hlavu a při plnění výzev nevaříte z vody. A kdyby snad ano, žádný stres, v tomto týdnu to bude výhra. Neboť tento týden se bude téma kolem vody tak trochu točit…

A důvod je prostý, zítra (22. března) je totiž Světový den vody, který byl poprvé vyhlášen v roce 1993 a má za cíl celosvětově upozorňovat na důležitost a vzácnost vody a nutnosti ji chránit a spravovat s ohledem na budoucí generace.

Odhaduje se, že asi 97,5 % vody na Zemi je slaná voda v oceánech a mořích. To znamená, že pouze asi 2,5 % vody je sladká. Z této sladké vody je většina uložena v ledovcích (asi 68,7 %), zatímco dalších asi 30,1 % je uloženo v podzemních zásobách. Pouze malý zlomek, přibližně 0,3 %, je ve formě povrchových vod jako je řeky, jezera a bažiny.

Pokud jde o pitnou vodu, obvykle se odhaduje, že pouze asi 1 % z celkové sladké vody na Zemi je snadno dostupné a vhodné k pití. To zahrnuje vodu v řekách, jezerech a podzemních zásobách, které jsou relativně čisté a není nutné ji před použitím rozsáhle čistit.

A tak si nalijme čisté vody, dokud nám z kohoutku teče a mysleme na ty, co takové štěstí z jakýchkoliv důvodů nemají…


VODOVODNÍ KOHOUTEK

12/52

(c) Andrej Kavpuš

Termín nahrání fotek nejpozději do neděle 31.3. 2024


Ilustrační fotky jsou od účastníků Jarního Fotopůlmaratonu z roku 2021, kde jedno z deseti témat bylo právě téma Vodovodní kohoutek…

Pro každodenní inspiraci se přidejte do naší fotokomunity!

FOTOKLUBOVNA.cz

FOTOPROJEKT 52

Předchozí témata Fotoprojektu 52

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top